Slunce do stavu supernovy nedospěje, nemá dostatečnou hmotnost, předpokládaný vývoj u této kategorie hvězd je přechod v červeného obra, který bude rozměrem řádově trochu srovnatelný s Betelgeuse, byť stále ~3x menší a po odhození vnější obálky zůstane jádro v podobě bílého trpaslíka obklopeného expandující planetární mlhovinou.
Odpovědět3 0
Mínil jsem tím, že Slunce čeká přerod do rudého obra, ne exploze supernovy. Trošku to upravím.
Odpovědět3 0
Jasně díky, nebylo to původně zřejmé :)
Odpovědět0 0
Mohl by explodovat za naší éry. Byla by to jistě super podívaná. ;)
Odpovědět0 0
to tazko. Betelgeuse je cca 640 LY daleko, keby presiel na supernovu dnes, tak by sme to videli az tak v roku 2650-2700
Odpovědět0 0
Ale to co vidíme teď je staré taky takovou dobu. Pro nás je důležité co vidíme teď, ne kdy se to stalo.
Odpovědět0 0
no ale to by musela prejst na supernovu niekedy ked upalili Giordana Bruna..
edit.. aha sorry, nie. 100 rokov pred objavenim Ameriky.
Odpovědět0 0
Tak teoreticky by mohlo, my stejně nevíme, jak to reálně vypadá teď. Jenom jak to vypadalo před těmi stoletími. Ale my se toho stejně nespíš nedožijeme a kdo ví, jestli lidstvo. Klidně to může ještě pár desítek milionů let vydržet.
Odpovědět0 0
Předpokládá se, že čím hmotnější hvězda, tím rychlejší a divočejší je její vývoj. Z modelů se soudí, že hvězdy podobné Betelgeuze přetrvávají spíše jednotky než-li desítky miliónů let. Pozorovací technika se zlepšuje, třeba se v dohledné době najde a podaří pozorovat jiná supernova v dobrém rozlišení. Zajímavější by bylo nalézt technologii, kterou by šlo zkoumat nitro Slunce. Např. mapováním tíhového pole proměřit rozložení hustoty.
Odpovědět0 0
10M je pravda asi fakt hodně, ale moc přesně to stejně nikdo neřekne. Třeba na wikipedii se odkazují na nějaké odhady, někdo tvrdí tisíciletí, někdo miliony let...
Odpovědět0 0